Kate1 Kate1
746
BLOG

Przepływy elektoratów w wyborach do PE

Kate1 Kate1 Polityka Obserwuj notkę 65


Bardzo ciekawa analiza wyników ostatnich wyborów autorstwa Pawła Majewskiego  w Rzeczpospolitej:

 

Szczegółowy wynik badania exit poll IPSOS dla TVP i TVN 24 z wyborów europejskich to prawdziwa kopalnia wiedzy o tym, jak w ciągu ostatnich trzech lat zmieniły się preferencje polityczne Polaków.

Pracownia szczegółowo przebadała 85 tys. osób tuż po wrzuceniu głosu do urny. W wynikach, które IPSOS udostępnił „Rz", można zobaczyć, która z partii ma wierny elektorat, kto zyskał, a kto stracił najwięcej zwolenników.

 

PiS zbyt wielu nowych wyborców od 2011 r. nie przyciągnął. Partia ta zdobyła teraz 4,3 mln głosów. 81 proc. zapewnili jej ci, którzy pozostali jej wierni. 7,8 proc. nie pamięta, na kogo głosowało, a 4,7 proc. twierdzi, że w 2011 r. w ogóle nie głosowało.
Partia najwięcej straciła poprzez odpływ wyborców do KNP, SP i PSL.

Badanie przepływów między partiami pokazuje, że bardzo duża liczba głosujących waha się między PO a SLD.
Partię Donalda Tuska poparło 75 proc. wyborców, którzy głosowali na nią trzy lata temu. Było to niemal 83 proc. jej ostatecznego wyniku.
Ale spośród 25 proc. wyborców, którzy ją opuścili, najwięcej zyskało SLD (6,4 proc.).
Wśród niemal 700 tys. osób, które w maju oddały głos na ugrupowanie Leszka Millera, aż 24 proc. głosowało wcześniej na PO.

 

Cały artykuł:

www.rp.pl/artykul/1110041,1116957-PO-duzo-traci--PiS-slabo-przyciaga.html     

 

Warto prześledzić te przepływy elektoratów.

Może są jakąś wskazówką co do przyszłych wyborów samorządowych?

Jak widać, wbrew propagandzie , nie ma związku między elektoratem SLD i PiS, jest za to wyraźny związek między SLD i PO.

Kate1
O mnie Kate1

<script id="_wau6q4">var _wau =                <script id="_waumkc">var _wau = _wau || []; _wau.push(["dynamic", "3i6y8j7krw", "mkc", "c4302bffffff", "small"]);</script><script async src="//waust.at/d.js"></script>

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka